ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТОТ ВЕЛЕС-СКОПЈЕ

Се преврте автобус кај патарината кај Велес, десетина повредени

Автобус попладнево излетал од автопатот Велес Скопје, непосредно по патарината кај езерото Младост.

Според првите информации има повеќе од десет повредени патници. Патот Велес-Катланово е во прекин.
Неофицијално, се работи за македонски туристи на враќање од одмор од Пефкохори, Грција. 
Повеќе од 10 возила на брза помош се на местото на несреќата.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе