ОЈО

Се бара парична казнаи за четири лица​ од Делчево, не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство соопшти денеска дека четири лица од Делчево не ги почитувале мерките и одлуките за забрана на движење на населението, па за време на полицискиот час во деновите во викендот се движеле без дозвола.

Со тоа, тие во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија" од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинителството, како што наведува во соопштението, од Судот побарало на четворицата да им се изрече парични казни во висина од по 2.000 евра во денарска противвредност.

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе

Во Скопје се надеваат дека претстојните парламентари избори во Бугарија се една од причините поради кои владата на Бојко Борисов не попушта во врска со членството на Македонија во ЕУ.

повеќе

Упадот во американскиот Капитол што го извршија приврзаниците на Доналд Трамп како последен очаен обид да се поништи резултатот од изборите во 2020 година беше исто толку предвидлив колку и шокантен.

повеќе