МВР

Романка со авионски лет спроведувала две женски лица со туѓ идентитет

Полицијата на скопскиот аеродром лишила од слобода романска државјанка која спроведувала две женски лица“ за кои покажала српски пасоши кои не биле нивни. Од МВР за МКД.мк не можеа да одговорат на прашањето дали се работи за трговија со луѓе, бидејќи, како што одговорија, се уште се работи на утврдување на идентитетот на двете женски лица и нивното државјанство, но рекоа дека и тие се полнолетни и лишени од слобода.

 

 

Во веста на редовниот утрински билтен на МВР се вели: „На 10.08.2021 година во 17.00 часот на граничен премин 'Меѓународен аеродром Скопје' од слобода била лишена Н.С.(50) од Романија, затоа што спроведувала две женски лица кои се служеле со патни исправи на Република Србија, кои не биле нивни. Н.С. и двете женски лица биле приведени и предадени во Полициската станица Гази Баба за понатамошна постапка“.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе