Во Липково

Роднина цела година вршел обљуба врз малолетно девојче

Вкупно една година траела обљуба врз малолетно дете во село Липково, Кумановско, информира денеска Министерството за внатрешни работи.

Случајот вчера го пријавила мајката на малолетното дете.

„Во СВР Куманово, 40-годишна жена од Куманово пријавила дека од почетокот на 2019 година до почетокот на 2020 година, нивен роднина од село од општина Липково во повеќе наврати извршил обљуба врз нејзината малолетна ќерка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, се вели во соопштението на МВР. 

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе