Семејно насилство во Скопје

Родители претепале и тешко повредиле 15 годишно девојче

Малолетничка од Скопје на возраст од 15 години пријавила семејно насилство од сопствените родители. Според она што таа го раскажала во полицијата, пред 2 дена во нејзиниот дом, околу 23 часот била нападната прво од нејзината мајка, па од таткото кој и нанел тешки повреди.

Двајцата пријавени родители се на возраст од 47 години. По пријавата во полицијата, девојката била згрижена во Центарот за социјални работи, каде и е обезбедена целосна поддршка.

Од МВР велат дека по целосно расчистување на случајот против пријавените ќе следат соодветни поднесоци.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе