Разбојник украл пари од црква во кочанско

Вчера изутрина во Полициска станица Виница, Б.Б.(59) од с.Блатец, вработен како свештеник во црквата „Св.Јован Крстител“ во с.Лески пријавил дека на 16/17.04.2020, во периодот од 06.00 до 07.00 часот, непознато лице насилно влегло во црквата и одзело пари.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на Полициска станица Кочани. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе