Рането 12-годишно дете со пневматска пушка

Одделението за внатрешни работи Гостивар поднесе кривична пријава против 16-годишник од с.Врапчиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“ и против М.А.(32) од с.Врапчиште, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“.

На 05.01.2021 во с.Врапчиште, М.А. со пневматска пушка „Gamo – Whisper fusion“ калибар 4,2 мм, во негова сопственост, која ја поседувал со дозвола, со еден истрел му нанел повреда на 12-годишник од с.Врапчиште.

Потоа, М.А. свесно му ја дал пневматската пушка на 16 – годишникот, како и една кутија со дијаболи за неа.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе