Пушки и куршуми најдени во куќа во село Велмеј, сопственикот приведен

Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Охрид Вчера во село Велмеј, општина Дебрца, го лишиле од слобода З.Ј.(43) од Охрид. Според МВР кај него било најдено оружје. 

При претрес во куќа негова сопственост, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени една автоматска пушка и вкупно 73 куршуми за автоматска и ловна пушка од различни марки и калибар, што нелегално ги поседувал.

Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе