Пукање во Скопје, ранет полициски службеник

Полициски службеник е застрелан во населбата Ѓорче Петров на кружниот тек, кај црквата Св. Петар и Павле околу 16:40 часот. Полицаецот се здобил со полесни повреди на ногата и е надвор од животна опасност, информира Министерството за внатрешни работи.

„Засега е познато дека полицаецот З.Р. се наоѓал во автомобил „Мерцедес", додека напаѓачите од возило „Голф" го застрелале и избегале од местото на настанот. Повредениот полицаец имал прострелна рана во ногата и сам се упатил  кон ГОБ „ 8-ми Септември", каде му е укажана медицинска помош“, соопшти МВР

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе