Протеран албански држајанин од Македонија

Вчера во 10.00 часот во полициското одделение Теарце, поради пречекорен престој во РС Македонија, бил приведен Е.Е.(27) од Република Албанија.

„Од Основен Суд Тетово му била изречена прекршочна санкција - опомена  и мерка протерување на странец од земјата со забрана за влез во времетраење од два месеци“, информираат од МВР.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе