Поднесена и кривична пријава

Протеран Албанец фатен со фалсификуван пасош

Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривична пријава против М.Џ..(45) од Албанија за сторено кривично дело фалсификување исправа.

На 7 февруари околу 23.10 часот на Граничен премин “Табановце”, на излез од Македонија, при пасошка контрола, од страна на полициски службеници, пријавениот приложил на увид фалсификувана патна исправа, соопшти МВР.

Од страна на надлежен суд на М.Џ. му е изречена мерка протерување на странец од земјата во траење од пет години.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе