Пронајдени осумдесетина куршуми во дворот на црквата „Свети Димитрија“ во Кавадарци

Осумдесетина кородирани куршуми биле пронајдени во дворот на црквата „Свети Димитрија“ во Кавадарци, потврдија за МИА од МВР.

Оттаму појаснија дека денеска во 8:30 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека во кругот на црквата, при извршување градежни работи, биле пронајдени кородирани куршуми калибар 7,9 милиметри.

Куршумите се предадени на Дирекцијата за заштита и спасување – Кавадарци.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе