Пронајдени десет мигранти во камион во Тетово

Од Царинска управа на Република Македонија денеска околу 12.15 часот во СВР Тетово било пријавено дека во приколка во товарно возило „мерцедес", со тетовски регистарски ознаки биле пронајдени 10 лица мигранти од Ирак, Авганистан и Бангладеш.

Мигрантите биле на возраст од 15 до 49 години.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе