Пронајдени 13 мигранти во „фолксваген туарег" на штипјанец

Кривична пријава против М.О.(38) од Штип поднесе Регионалниот центар за гранични работи Исток, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти".

На 12-ти овој месец на локалниот пат Радовиш–Конче и регионалниот пат Неготино–20-ти километар, на брана „Мантово", полициски службеници извршиле преглед во патничко возило „фолксваген туарег", управувано од пријавениот, при што биле пронајдени 13 илегални мигранти, од кои пет од Гана, пет од Пакистан, две од Сенегал и еден од Бенин.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе