Пронајдени 13 мигранти од Пакистан во едно патничко возило

На автопатот кај село Смоквица вчера во 4 часот полициски службеници се обиделе да запрат патничко возило „фолксваген" со швајцарски национални ознаки.

Возилото не застанало туку продолжило со движење по автопатот од Гевгелија кон Скопје. После клучката за село Миравци возилото било пронајдено, а возачот побегнал. Во возилото биле пронајдени 13 лица-мигранти, сите од Пакистан. При пребарување на теренот бил пронајден возачот на возилото и било утврдено дека се работи за лицето Ф.И. (36) од Скопје. Тој заедно со мигрантите, бил однесени во полициската станица за Богородица. Бидејќи Ф.И. се барал за издржување на казна затвор, тој ќе биде спроведен до КПУ „Идризово“.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе