Пронајдена стара неексплодирана рачна граната во кумановско

Стара неексплодирана рачна граната била пронајдена во Куманово. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Куманово, а од екипа на Дирекцијата за заштита и спасување гранатата била безбедно подигната за понатамошна постапка.

На 01.12.2020 во 13.20 часот било пријавено дека во село Драгоманце, општина Старо Нагоричане, при ископ, била пронајдена стара неексплодирана рачна граната- информираат од МВР.

 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе