Пронајден удавен маж во Црна Река

Денеска околу 11,30 по телефон во ОВР Кавадарци било пријавено дека во Црна Река кај село Шивец, Кавадарци,  било пронајдено удавено лице кое било во близина на брегот. МВР попладнево ја потврди оваа информација за МИА.

„Излезено е на лице место и узвршен е увид од страна на увидна екипа од ОВР Кавадарци, јавен  обвинител и доктор од ЈЗУ Општа  болница.  Притоа е утврдено дека се работи за лицето Г.М. од село Шивец,  родено 1946 година. Од увидот на телото од давеникот,  не се пронајдени траги на насилство“, рекоа од МВР за МИА.

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе