Приведено лице од Скопје

Полицијата попладнево во Скопје приведе 49-годишно лице барано со потерница и судска наредба за издржување казна затвор поради кражба.

„На 9 август 2021 во 14:45 часот на улица „Христо Татарчев" во Скопје, полициски службеници од Единица за внатрешни работи Кисела Вода-Отсек Потраги, врз основа на централна потерница и судска наредба, го лишиле од слобода лицето Т.К.(49) од Скопје за издржување казна затвор за сторено кривично дело „кражба" по член 235 од Кривичниот законик“, соопшти МВР.

Тој бил предаден во Полициската станица Кисела Вода за понатамошна постапка и спроведување во казнено-поправна установа. 

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе