МВР

Приведени тојца крадци

Тројца скопјани се приведени поради тешка кражба која ја извршиле пред два дена на градилиште на улицата „Јордан Мијалков".

Министерството за внатрешни работи соопшти дека приведени се И.Џ.(27), Ј.А.(35) и Џ.П.(40) во полициската станива Бит Пазар. Одземените предмети се вратени на сопственикот. 

 

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе