За злоупотреба на туристичкиот престој

Приведени странски државјанки што работеле како танчарки и пејачки во Тетовско

Четири странски и седум македонски државјанки биле приведени во акциската контрола што ја спроведе полицијата во два угостителски објекти на Тетовско.

Утрово околу 1 часот, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи-Тетово извршиле акциска контрола во два угостителски објекти во селата .Боговиње и Брвеница со цел пронаоѓање на странски државјанки кои го злоупотребуваат нивниот туристички престој.

Во угостителскиот објект во с.Боговиње, сопственост на Н.Ш.(33) од истото село, биле затекнати три државјанки на Република Албанија, една државјанка на Косово, како и четири женски лица од Република Македонија. Лицата се на возраст од 22 до 36 години, а во објектот биле ангажирани како пејачки и танчерки.

Сопственикот и затекнатите лица биле приведени во СВР Тетово, по што странските државјанки биле задржани и предадени на Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија за натамошна постапка.

Во угостителскиот објект, лоциран на патот за с.Брвеница, не биле затекнати странски, туку само три македонски државјанки.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе