Приведени скопјани, превезувале лим без никакви документи, ни лични, ни за камионот, ни за товарот

Вчера попладне на ул.“Скупи“ полицајци од СВР Скопје сопреле товарно моторно возило „мерцедес“ без регистарски таблици, управувано од А.К.(19) и сопатникот Д.С.(18) двајцата од Скопје, кое било натоварено со лим. Од извршеното легитимирање и преглед утврдено било дека двајцата не поседувале лични документи за идентификација, документи за возилото ниту документи за товарот, лим во возилото.

Двајцата биле лишени од слобода под сомнение за извршено кривично дело и утврдување идентитет и предадени во Полициската станица Карпош за понатамошна постапка.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе