Приведени петмина скопјани, кај нив била пронајдена марихуана

Полицијата во одделни случаи привела петмина скопјани кај кои била пронајдена марихуана или „прашкаста материја”, информира МВР. 

Вчера изутрина полицајци од СВР Скопје на улицата „Марко Орешковиќ” го лишиле од слобода М.А.(29) од Скопје затоа што кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен во Полициската станица Кисела Вода. 

Попладнето, пак, на улицата „23-ти Октомври” биле лишени од слобода С.П.(36) и А.Г.(36) двајцата од Скопје затоа што кај нив била пронајдена прашкаста материја и биле биле приведени во Полициската станица Аеродром. 

Во полициската станица Чаир приведен бил А.Д.(41) од Скопје затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана.

Синоќа, пред полноќ, полициски службеници од СВР Скопје во близина на стадионот го лишиле од слобода А.Г.(18) од Скопје затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен во Полициската станица Центар. 

По документирање на случаите против сите ќе биде поднесен соодветен поднесок.

 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе