Кај Чашка

Приведени ловџии, за пушките немале дозвола

Во близината на Чашка лишеле од слобода се прилепчаните  М.Ѓ.(59) и Д.Т.(36), во чиј џип полицијата и ловочуварите пронашле ловџиски пушки за кои тие немале дозвола.

При контрола на возило „лада нива", со прилепски регистарски ознаки, управувано од М.Ѓ., каде како сопатник бил Д.Т., извршена околу 17 часот на подрачјето на селото Степанци, Чашка, во близина на манастирот „Св.Димитрија", ловочувари и полициски службеници пронашле две ловни пушки и соодветна муниција за кои двете лица не поседувале дозвола“, велат од МВР и додаваат дека лицата се приведени, оружјето им е одземено и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе