Приведени две лица во Гостивар за издржување затворски казни

Во два одделни случаи полицијата во Гостивар вчера и утрово приведе две лица кои се барале за издржување затворски казни, соопшти МВР.

Вчера во 15.05 часот во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го привеле Ш.М.(53) од Гостивар. За него била издадена судска наредба, со која се барал за издржување на затворска казна. Тој бил спроведен во Казнено-поправната установа Затвор Тетово за издржување на казната.

Денеска, пак, во 09.45 часот во близина на автобуската станица во Гостивар, полициски службеници од СВР Тетово – Полициска станица Гостивар ја лишиле од слобода М.И.(29) од с.Вруток, гостиварско. Таа била барана со потерница од Основен суд Тетово за издржување казна затвор од три години во Казнено-поправната установа Затвор Идризово за сторено кривично дело по член 237 ст.1 од Кривичниот законик. М.И. ќе биде спроведена во установата за издржување на казната.

 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе