Приведени двајца измамници од Скопје

Л.М. (69) и С.М. (70) од Скопје денеска се приведени од полицијата од оперативниот тим потраги по распишана потерница од Основниот суд Скопје 1 за издржување на казна затвор од две и една година за измама, соопшти МВР. Двајцата се замешани во измамата во аферите со становите Фиком и Самарија.

Тие ќе бидат предадени на казнено – поправна установа за издржување на казните.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе