СВР Тетово

Приведени двајца гостиварци кои нападнале сообраќајци

Двајца гостиварци биле приведени откако претходно се обиделе да нападнат полицајци кои вршеле контроли во сообраќајот, утрово во Гостивар.

Според СВР Тетово, инцидентот се случил околу два часот утрово, на улицата Беличица.

При спроведувањето на редовни сообраќајни контроли, тројца сообраќајци запреле автомобил „рено“ со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал Џ.З. Набрзо од возилото излегле Е.А.(33) и С.И. (21) од Гостивар и почнале агресивно да се однесуваат. Во расправијата се обиделе и физички да се пресметаат со полицајците.

Двајцата насилници се лишени од слобода и задржани во ПС Гостивар, до целосно расчистување на случајот.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе