Приведени двајца албански државјани, нелегално престојувале во Македонија

Вчера при вршење на контрола на патниот сообраќај на регионален пат с.Желино кон с.Палатица запрено било моторно возило со тетовски регистарски ознаки, управувано од М.Ш.(19) од с.Шемшово.

Во возилото биле затекнати  две лица А.Б.(27) и Џ.В.(42) двајцата од Албанија и тие во Македонија немале регулирано престој.

Двете лица биле приведени во полициското одделение Групчин и предадени во СВР Тетово за понатамошна постапка.

 

 

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе