Приведени четворица граѓани на Албанија без дозвола за престој

Вчера на улицата „Илинденска“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода Е.З. (24), Е.О. (19), Л.С. (22) и Ф.З. (19), четворицата од Република Албанија, кои непријавено престојувале во државата. Тие се задржани во полициската станица Тетово за натамошна постапка.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе