Приведени четворица дилери на дрога во Тетово, двајца од нив се малолетни

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово вчера околу 22 часот и 45 минути на улица „Иво Лола Рибар" во Тетово, ги лишиле од слобода 25-годишниот тетовец А.Ј. и 20-годишниот К.Ш. од тетовско Селце, како и двајца малолетници од Тетово на возраст од 16 и 17 години.

„При нивен и преглед на две возила „Сеат ибица“ со тетовски регистарски таблици и „Опел корса“, исто така, со тетовски таблици, пронајдена е марихуана. Лишен од  слобода и во полициската станица Тетово задржан е и 23-годишниот А.Ј. од Тетово, кој ги спречувал полициските службеници во вршење на службените дејствија околу лишување на четирите лица. По документирање на случајот ќе следуваат соодветни поднесоци“, информираат од МВР.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе