Приведени четворица дилери на дрога во Тетово, двајца од нив се малолетни

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово вчера околу 22 часот и 45 минути на улица „Иво Лола Рибар" во Тетово, ги лишиле од слобода 25-годишниот тетовец А.Ј. и 20-годишниот К.Ш. од тетовско Селце, како и двајца малолетници од Тетово на возраст од 16 и 17 години.

„При нивен и преглед на две возила „Сеат ибица“ со тетовски регистарски таблици и „Опел корса“, исто така, со тетовски таблици, пронајдена е марихуана. Лишен од  слобода и во полициската станица Тетово задржан е и 23-годишниот А.Ј. од Тетово, кој ги спречувал полициските службеници во вршење на службените дејствија околу лишување на четирите лица. По документирање на случајот ќе следуваат соодветни поднесоци“, информираат од МВР.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе