Приведена жена барана со потерница

Полициски службеници од Полициска станица Радовиш вчера во 12.00 часот во Радовиш, ја лишиле од слобода М.Е.(42) од Битола.

Од МВР денеска  соопштија дека за неа била распишана потерница за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело „тешка кражба".

Лицето било спроведено во Казнено-поправна установа „Затвор Идризово".

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе