Приведена жена барана по потерница

Полициски службеници денеска уапсија лице од Скопје, барано со потерница за злоупотреба на службена положба, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Денеска во 12:00 часот на ул.„Владимир Полежиновски" во Скопје, Оперативен тим потраги од ЕВР Кисела Вода, врз основа на централна потерница од Основното јавно обвинителство, ја лиши од слобода Д.С.(47) од Скопје која се барала во врска со член 353 – „злоупотреба на службена положба" и член 247 – „измама" од Кривичниот законик.

Лицето ќе биде предадено на Обвинителството, посочуваат од МВР.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе