Приведена скопјанка за издржување казна затвор

Триесет и седумгодишна скопјанка, која е барана по потерница е приведена од полицијата за издржување казна затвор.

Полициски службеници од Оперативен тим – Потраги, утринава  во 09.35 часот на ул.„Трета Македонска бригада” во Скопје, ja лишиле од слобода О.Л. (37) од Скопје, којa се барал по потерница од Основен Суд – Скопје 1 за издржување казна затвор од една година и шест месеци за сторено кривично дело по член 236 од Кривичниот законик, соопштија од МВР. 

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе