Хроника

Приведена хрватска државјанка поради незаконски престој во Македонија

Полицијата приведе 20-годишна државјанка на Хрватска за која било утврдено дека незаконски престојувала во Хрватска. Во Гостивар е уапсено лице кое лажно се престставило како државјанин на САД. Во куќа во Кичево пак, е  затекната државјанка на Швајцарија.

Министерството за внатрешни работи информира дека ноќеска, еден час по полноќ, на граничен премин Табановце полицијата ја уапси Т.П.(20) од Хрватска, затоа што при извршена контрола било констатирано дека незаконски престојува во Македонија. Таа била предадена на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Во Гостивар, на булеварот „Гоце Делчев" полицијата го приведе Р.Т.(51) од САД, кој немал документи за идентификација. Тој бил спроведен во Центарот за странци во Гази Баба во Скопје, а по преземени мерки било утврдено дека лицето всушност лажно се претставило и дека станува збор за Р.Б.(53) од Охрид. Тој потоа бил спроведен во СВР Охрид и со него бил извршен разговор, а по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

МВР исто така информира дека врз основа на судска наредба, полицијата извршила претрес во домот на Е.Д.(42) од Кичево, во кој била затекната С.Ш.(60) од Швајцарија При претресот биле пронајдени и одземени прашкаста материја и предмети со остатоци од прашкаста материја. Тие биле лишени од слобода и приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе