Кај Табановце

Приведен Турчин со фалсификуван пасош

Вчера попладне, кај Граничниот премин „Табановце“ бил приведен турски државјанин, кај кого било констатирано дека неговиот пасош е фалсификуван.

„На 17.06.2019 година во 16.00 часот на Граничниот премин Табановце, при пасошка контрола било констатирано дека патната исправа на О.И.(31) од Турција била фалсификувана. Лицето било приведено во СВР Куманово за понатамошна постапка“, јавуваат од МВР.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе