Приведен скопјанец за издржување затворска казна

Полицајци од скопската општина Кисела Вода вчера во 14 часот, на пат за село Орман, скопско, го лишија од слобода К.П. (29) од Скопје.

Како што информираат од МВР, по него била распишана централна потерница, врз основа на судска наредба од Основен суд – Скопје 1 за издржување на казна затвор за извршено кривично дело „тешка кражба“ по чл.236 од Кривичниот законик.

К.П. е предаден во Полициска станица Ѓорче Петров за понатамошна постапка, по што ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на казната. 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе