Приведен скопјанец баран со потерница

Полициски службеници од СВР Скопје, врз основа на судска наредба синоќа во 20.15 часот во Скопје, го привеле Г.С.(44) од Скопје за издржување затворска казна за сторено кривично дело „телесна повреда", по член 130 од Кривичниот законик.

Во 21.00 часот лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на казната, информираа денеска од МВР. 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе