Приведен скопјанец баран по потерница

Полициски службеници од Оперативен тим за потраги при СВР Скопје, на подрачјето на Бит Пазар вчера го лишија од слобода С.Ш.(36) од Скопје, кој бил баран со потерница. 

Како што информираат од МВР, за него била распишана централна потерница по наредба од Основен суд Скопје 1 за издржување на казна затвор за сторено кривично дело од чл.418 б ст.2 во врска со чл.22 од Кривичниот законик.

С.Ш. ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе