Приведен шверцер на мигранти

На автопатот А1, кај тунелите Демир Капија, синоќа во 19.50 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица" го привеле Н.Ц.(54) од Косово. Како што информираа денеска од МВР, при преглед во возилото „фолксваген туран" со косовски национални ознаки, кое го управувал, биле пронајдени седум лица – мигранти од Пакистан.

Н.Ц. бил приведен во полициска стан ца и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе