Приведен ресенчанец, сакал да краде од банкомат

Одделението за внатрешни работи Ресен - Надворешна канцеларија за криминалистички работи денеска до Основното јавно обвинителство Ресен поднесе кривична пријава против М.М.(36) од Ресен, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ во обид.

На 15.12.2021 околу 02.00 часот на ул.„Мите Богоевски“ во Ресен, пријавениот со употреба на сила и подесен алат се обидел да изврши кражба од банкомат, при што скршил стакло од објект во кој бил поставен банкоматот, притоа оштетувајќи го и него. Набрзо М.М. бил лишен од слобода, приведен во полициска станица и во службен разговор го признал и појаснил делото.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе