Во Скопје

Приведен осомничен за кражба

Во Полициската станица Бит Пазар вчера во 12.15 часот бил повикан Д.В.(24) од Скопје осомничен за сторено кривично дело „кражба“ извршено на 15.03.2021, при што од А.А.(29) од Скопје биле одземени повеќе предмети. 

Од МВР денеска соопштија дека со Д.В. бил извршен разговор и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 235 од Кривичниот законик. 

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе