Приведен маж од тетовско за доиздржување две години затвор

Полициски службеници од СВР Тетово вечерва во 19 часот, во соработка со ПО Жеровјане, во координација со Секторот за меѓународна полициска соработка- Отсек за потраги, врз основа на распишана потерница, го приведоа Б.С. (26) од Челопек,тетовско.

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека Б.С. бил баран за доиздржување казна затвор во траење од скоро две години.

Приведениот Б.С. според најавите на МВР, ќе биде предаден на казнено поправна установа.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе