Приведен маж од Челопек за доиздржување на казна затвор

Вчера изутрина во гостиварската населба Грудајца, полициски службеници од  СВР Tетово - Одделение за внатрешни работи Гостивар, со наредба од Казнено-поправната установа Затвор „Идризово“ од Скопје, го лишиле од слобода А.Ј.(30) од с.Челопек, тетовско.

А.Ј. се барал за доиздржување на затворска казна во времетраење од 3 години, 3 месеци и 7 дена. Тој ќе биде спроведен во КПУ „Идризово“ за издржување на казната.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе