Приведен криминалец од Струмица, осуден на близу 13 години затвор

Денеска во 14:50 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги во содејство со ОКП при СВР Струмица, во Струмица го приведоа А. Т. (35) од Струмица.

А.Т. бил баран по централна потерница од КПУ-КПД Идризово-Скопје, кој во врска со чл.193 и чл.188 од КЗ на РСМ , бил осуден на казна затвор во траење од 12 години и 11 месеци, а за доиздржување имал 2 години и 11 месеци.

Лицето ќе биде предадено на надлежната казнено поправна установа.

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе