Приведен криминалец баран со потерница за 7-годишна затворска казна

Полициски службеници од СВР Куманово вчера го лишиле од слобода Р.Б.(27) од Крива Паланка.

Тој бил осуден на затворска казна од седум години за сторено кривично дело „разбојништво“ по член 237 став 1 од Кривичниот законик и бил баран со потерница од Основен суд Куманово за доиздржување на казна затвор во траење од четири години и три месеци. Р.Б. бил спроведен во Казнено - поправна установа Затвор „Идризово" за доиздржување на казната.

 

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе