Приведен крадец баран по потерница

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје денеска на улица „Скупи“ го лишиле од слобода Н.П.(35) од Скопје кој бил баран со централна потерница.

Тој се барал со централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од две години и шест месеци за сторено кривично дело „кражба" по член 235 од Кривичниот законик, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

Лицето било предадено во Казнено – поправната установа Затвор Идризово за издржување на казната.

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе