Приведен крадец баран по потерница

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје денеска на улица „Скупи“ го лишиле од слобода Н.П.(35) од Скопје кој бил баран со централна потерница.

Тој се барал со централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од две години и шест месеци за сторено кривично дело „кражба" по член 235 од Кривичниот законик, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

Лицето било предадено во Казнено – поправната установа Затвор Идризово за издржување на казната.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе