Приведен крадец

Полициски службеници од СВР Велес денеска околу 10:15 часот го лишиле од слобода В.Ѓ(42) од Велес, по претходна пријава од П.П(87) од Велес, според која во 09:00 часот на улица „Цветан Арсов" од едно лице му бил одземен паричник со пари и лични документи, информира Министерството за внатрешни работи.

По преземените мерки, МВР соопшти дека сторителот е откриен и приведен во полициска станица, а по документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок за сторено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин". 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе