Приведен Ирец, дивеел во хотел во центарот на Скопје

Вчера во 15,30 часот во Скопје во хотел на плоштад „Македонија" приведен бил В.М.С.(31) од Ирска, поради нарушување на јавниот ред и мир.

Против лицето ќе биде поднесена содветна пријава.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе