Приведен гостиварец во обид за криумчарење мигранти

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера бил приведен гостиварецот Н. А (35), бидејќи во неговото возило биле пронајдени четири лица мигранти, турски државјани.

„На 27 февруари, околу 11.30 часот во сelo Банско, струмичко, полициски службеници од pолициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село во содејство со pосебната единица за поддршка го лишиле од слобода Н.А.(35) од сelo Долна Бањица, гостиварско, затоа што при преглед во возилото „мерцедес“, со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал, биле пронајдени четири лица мигранти, турски државјани, известуваат од МВР.

По насоки на Јавен обвинител тој бил приведен во полициска станица, а мигрантите биле предадени во pрифатниот транзитен центар „Винојуг“- Гевгелија. По целосно документирање на случајот, против Н.А. ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од МВР. 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе