Приведен битолчанец, предизвикал пожар на возило

Денеска полициски службеници од Криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода З.А.(40) од Битола.

Тој се сомничи дека на 02.11.2022 во 02.18 часот на ул.„Цане Василев" во Битола предизвикал пожар на патничко моторно возило „бмв" со битолски регистарски ознаки, сопственост на Р.Ф.(60) од Битола. Екипа на Територијалната противпожарна единица Битола го изгаснале пожарот, а повредени лица.

По целосно документирање на случајот ќе следува пријава против лицето.

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе